ŠKOLSKE VIJESTI

MODELI I PREPORUKE ZA RAD U UVJETIMA POVEZANIMA S COVID-19

U skladu s propisima rani i predškolski odgoj i obrazovanje nije obvezan izuzev programa predškole, ali osnovnoškolski odgoj i obrazovanje je obvezan. Epidemiolozi sustavno ukazuju na činjenicu da je dijete/učenik u odgojno-obrazovnoj ustanovi siguran kao i kod kuće. Iznimka su djeca/učenici koji spadaju u izrazito vulnerabilne skupine za koje je u Uputama preporučeno, da tijekom epidemije COVID- 19, nastavu prate isključivo na daljinu.

Škole će za takve učenike osigurati sudjelovanje u nastavi na daljinu i to ovisno o dobi te mogućnostima komunikacije i sposobnostima korištenja digitalnih alata učenika.

Za ostalu djecu/učenike nastava će se održavati u školi, a ako to epidemiološka situacija bude zahtijevala s ciljem smanjena komunikacije između većeg broja učenika, moguće je i izvođenje nastave po mješovitom modelu (dijelom u školi, dijelom na daljinu) ili u krajnjem slučaju samo na daljinu. Nastava uglavnom na daljinu planirana je i u slučaju potrebe izolacije dijela učenika, razrednih odjela ili čak cijele škole.

Zbog sigurnosti djece u dječjem vrtiću i školi, Uputama su preporučene mjere kojih se svi, a to znači i roditelji djece/učenika, trebaju pridržavati.

Roditelji djece/učenika koji su tijekom svibnja već bili uključeni u odgojno-obrazovni rad u ustanovama, upoznati su s mjerama vezanim uz dovođenje i odvođenje djece, potrebu mjerenja i evidentiranja temperature djeteta svakoga dana prije odlaska u ustanovu, pravila kojih se trebaju pridržavati (npr. fizički razmak, različito vrijeme ulaska u ustanovu i sl.).

Roditelji čija će djeca tek krenuti u I. razred osnovne škole o mjerama kojih se potrebno pridržavati, mogu saznati iz Uputa, a s istima će biti i upoznati prilikom polaska njihova djeteta u dječji vrtić ili školu.

Roditeljima starijih učenika, koji su nastavu do kraja nastavne godine 2019./2020. pratili na daljinu, preporučuje sa da pravovremeno prouče mjere i da ih se pridržavaju.

Roditelji moraju biti svjesni da se zbog epidemije treba strogo pridržavati mjera te da svako nepridržavanje istih utječe na povećanje rizika od zaraze.

Stoga se roditeljima preporučuje da sa svojom djecom, bez obzira na dob djeteta, što češće razgovaraju o onome što tabaju činiti da zaštite svoje, ali i zdravlje članova obitelji, vršnjaka i drugih.

Osobito ukazujemo na činjenicu da se izvođenje odgojno-obrazovnoga rada u dječjim vrtićima odvija bez spajanja odgojno-obrazovnih skupina, odnosno da se održavanje nastave odvija samo za učenike istoga razrednog odjela ili odgojno-obrazovne skupine s programima za učenike s teškoćama u razvoju.

Roditelji djece/učenika koji neće moći u dječji vrtić/školu ili onih koji će nastavu pratiti na daljinu, ovisno o dobi djeteta, trebali bi svom djetetu biti pomoć i potpora. Za učenike kojima je potrebno bit će organizirana i dodatna i dopunska nastava. Iako ovaj oblik nastave nije obvezan, preporučuje se roditeljima da temeljem mišljenja učitelja/nastavnika potiču svoju djecu za praćenje iste, jer rad s učiteljem uživo uvelike može pridonijeti napredovanju djeteta, odnosno ostvarenju ishoda i boljih postignuća.

Iako je roditeljima ograničena mogućnost ulaska u odgojno-obrazovnu ustanovu, roditelji imaju obvezu pratiti napredovanje svoga djeteta. Stoga je i ove godine predviđena komunikacija odgojno-obrazovnih radnika s roditeljima. U komunikaciji s odgojno-obrazovnim radnicima, preporučuje se komunikacija na daljinu u dogovoreno vrijeme i to samo u radne dane.

Učenik ima obvezu pohađanja nastave, a roditelj ima obvezu opravdati svoje dijete u slučaju bolesti ili zatražiti izostanak sukladno odredbama Pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera.

Ujedno ukazujemo da je HZJZ izdao Savjete za roditelje vezano uz rad vrtića i škola od 25. svibnja 2020. koji su dostupni na mrežnim stranicama.

POD "OPŠIRNIJE" NALAZI SE CJELOVITI DOKUMENT MINISTARSTVA

Priloženi dokumenti:
MZO_-_MODELI_I_PREPORUKE.pdf (1.34 MB)

objavio: Romana Kuzmić   datum: 31. 8. 2020.

« Travanj 2024 »

• Bug
 • PC chip

Sigurno na internetu

Ispis statistike od 27. 3. 2010.